Składniki, których będziemy potrzebować:
- filet z indyka 1 kg
- sól
- pieprz czarny mielony
- słonina 10 plasterków (wąskich)
- czosnek 1 pałka
- suszone pomidory w zalewie 10 sztuk
- cebula 1/2 sztuki
- czosnek 1 ząbek
- ser kanapkowy typu feta 150 g
- posiekana świeża bazylia 1 łyżeczka
- pieprz czarny mielony
- zalewa z pomidorów suszonych 1 łyżeczka
- suszone pomidory w zalewie 5 sztuk
- cebula 1/2 sztuki
- ser kanapkowy typu feta 2 łyżki (kopiate)
- posiekana świeża bazylia 1 łyżeczka
- mąka pszenna 1 łyżka
- woda 15 łyżek
- pieprz czarny mielony
- zalewa z suszonych pomidorów, której nie wylewamy, przyda nam się do smażenia
Sposób wykonania:
Mięso indycze solimy, posypujemy pieprzem, układamy na nim kilka ząbków czosnku (8 sztuk) i odstawiamy na noc do lodówki. Na każdy plasterek słoniny kładziemy po jednym przekrojonym na pół ząbku czosnku. Słoninę również odstawiamy na noc do lodówki, aby przeszła zapachem czosnku.
Farsz: Cebulę i czosnek obieramy, kroimy w drobną kosteczkę. Pomidory wyjmujemy z zalewy, kroimy w cienkie paseczki, mieszamy z fetą, łyżeczką zalewy spod pomidorów, bazylią oraz rozdrobnioną cebulą i czosnkiem. Przyprawiamy do smaku mielonym pieprzem.
Mięso przykrywamy folią spożywczą i rozbijamy tłuczkiem na, w miarę możliwości, równy płat. Następnie mięso smarujemy farszem, na który układamy czosnek pozostały z obłożenia surowego mięsa. Tak przygotowany filet zwijamy w roladę, układamy na nim plasterki słoniny, po czym obwiązujemy sznurkiem jak szynkę do peklowania. Całość obsmażamy na rozgrzanej oliwie z suszonych pomidorów.
Do naczynia żaroodpornego wlewamy 2 łyżki zalewy spod pomidorów, wrzucamy czosnek, którym obkładaliśmy plasterki słoniny. Następnie przekładamy obsmażoną roladę.
Naczynie wkładamy do piekarnika o temperaturze 200 stopni. Mięso pieczemy pod przykryciem przez godzinę, może troszkę dłużej. Pod koniec pieczenia obniżamy nieco temperaturę.
W czasie pieczenia mięsa przygotowujemy sos. Do rondelka wrzucamy ser, posiekaną cebulę, pokrojone pomidory, bazylię. Wlewamy 2- 3 łyżki wody i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Wówczas dolewamy resztę wody i całość gotujemy na wolnym ogniu 10 minut. Miękkie warzywa blendujemy, ponownie podgrzewamy i zagęszczamy zawiesiną z mąki*.
*Do małego garnuszka dajemy mąkę i dwie łyżki wody, mieszamy do uzyskania jednolitej zawiesiny, którą następnie wlewamy do sosu.
Sos energicznie mieszamy, gotujemy 2- 3 minuty na wolnym ogniu, doprawiamy pieprzem mielonym.
Upieczone mięso pozbawiamy sznurka, kroimy w plastry, podajemy z sosem, ziemniakami i ulubionymi warzywami, u mnie były to buraczki na ciepło.
Smacznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Witaj! Cieszę się, że jesteś. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją opinią na temat przepisu, napisz! Ten blog jest dla Ciebie... Do zobaczenia.