Składniki, których będziemy potrzebować:
- kapusta kiszona 3 kg
- świeża biała kapusta 2 kg
- boczek surowy 1.5 kg
- żeberko 1.5 kg
- łopatka wieprzowa 1 kg
- cebula 2 sztuki (duże)
- grzyby leśne suszone 8-10 dkg
- sól
- pieprz czarny mielony
- liście laurowe
- ziele angielskie
Sposób wykonania:
Żeberko i łopatkę zalać wodą. Całość doprowadzić do wrzenia, posolić, gotować do miękkości. Ugotowane mięso wyjąć na talerz*. Kapustę kiszoną zalać wywarem mięsnym, dodać poszatkowaną białą kapustę, suszone grzyby, ziele angielskie i kilka lisków laurowych. Wszystko razem gotować 3 godziny. W tym czasie boczek surowy pokroić w grubą kostkę, podsmażyć na patelni.
Pod koniec smażenia dodać do niego pokrojoną cebulę (piórka lub kostka, jak kto woli). Jeżeli boczek jest już dość mocno zrumieniony należy go, razem z cebulą i wytopionym tłuszczem, dodać do bigosu.
Po trzech godzinach smażenia możemy odpocząć i zebrać siły na kolejny dzień, gdy z bigosem jest o tyle więcej pracy, że trzeba go częściej mieszać. Staje się bardziej gęsty, płyn paruje i bigos ma większą tendencję do przypalania.
Wracając do przepisu. Drugiego dnia smażymy bigos przez kolejne 3 godziny, często mieszamy, pod koniec smażenia dodajemy żeberko i łopatkę pokrojone na kawałki. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Gotowy bigos zajadamy z pieczywem.
*Żeberko jeżeli tylko zacznie stygnąć należy go pozbawić kości. Gdy jest zimne to kości bardzo ciężko usunąć.
Smacznego.
Dodałabym jeszcze śliwkę wędzoną i skrawki wołowe zamiast gotowania mięsa przesmażyła bym całość podlała piwem i gotowała ok 3 dni na wolnym ogniu :) Wygląda smakowicie :)
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że piwa jeszcze nie dodawałam do bigosu, ciekawe :)
Usuń