sobota, 13 sierpnia 2016

Dżem malinowy

Trudno uwierzyć, ale to mój pierwszy domowy dżem z malin. W końcu się zdecydowałam i oto jest. Jak widać na załączonym obrazku, mój dżemik posiada drobne pesteczki malinowe. Jeżeli chcecie uzyskać dżem exclusive, bezpestkowy, trzeba przed włożeniem do słoiczków całą miksturę przetrzeć przez drobne sitko.
Składniki, których będziemy potrzebować:
  • maliny 1 kg
  • cukier 400 g
  • żelfix (3:1) 1 opakowanie
Sposób wykonania:
Maliny myjemy, osączamy na sicie. Całe owoce zasypujemy cukrem, delikatnie mieszamy, podgrzewamy na małym ogniu, ostatecznie doprowadzając do wrzenia. Całość gotujemy 10 minut na wolnym ogniu.
Dżem zestawiamy z palnika, wsypujemy środek żelujący (żelfix). Wszystko razem starannie mieszamy, gotujemy kilka minut, często mieszając.

Uwaga: W garnku może pojawić się piana. Wtedy nie panikujemy, nie stresujemy się, tylko delikatnie mieszamy dżem, aż do momentu kiedy piana zniknie.
Może to trochę potrwać i wydłużyć przygotowanie przetworów, ale jak trzeba to trzeba. Jeżeli piana tworzy dość wyraźną, jednolitą warstwę na powierzchni owoców, można ją delikatnie zebrać.


Gorący dżem nakładamy do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręcamy, odwracamy do góry dnem na 15 minut.

Smacznego.
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Witaj! Cieszę się, że jesteś. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją opinią na temat przepisu, napisz! Ten blog jest dla Ciebie... Do zobaczenia.