piątek, 3 kwietnia 2020

Szynka domowa peklowana i podstawowa zalewa do szynki gotowanej

Pamiętam smak takiej szynki z dzieciństwa. W tamtych latach szynka pojawiała się na stole z okazji świąt lub jakiś uroczystości rodzinnych i była rarytasem. 
Dzisiaj mamy ogromny wybór szynek i wędlin w sklepach. Jedne są lepsze drugie gorsze, tak czy inaczej każdy z nas ma do nich dostęp i może je zakupić
praktycznie w każdej chwili. Po co więc robić szynkę w domu? Czy warto poświęcać na to czas? Oczywiście, że tak ponieważ żadna z szynek kupionych w sklepie
nie smakuje tak jak ta domowa. Poza tym szynki czy wędliny ze sklepu na ogół zawierają mniej lub więcej tak zwanych ulepszaczy smaku i konserwantów.
Domowa szynka to nasz własny wyrób, wiemy co do niej dodaliśmy. 
Dzisiaj polecam Wam prosty sposób na przygotowanie szynki, bez specjalnych urządzeń typu szynkowar, chociaż i taki posiadam i sobie chwalę :) 
Szynka jest bardzo smaczne i soczysta, w lodówce można ją spokojnie przechowywać przez tydzień, jeśli wcześniej nie zniknie.
Składniki, których będziemy potrzebować:

  • szynka wieprzowa około 1.50 kg
zalewa:
  • woda 2 litry
  • sól kuchenna 2 łyżki
  • sól peklowa 1 łyżka
  • cukier 1 łyżeczka
  • czosnek 3 ząbki
  • kolendra suszona 1/2 łyżeczki
  • pieprz czarny w ziarnach 15 sztuk
  • ziele angielskie 5 sztuk
  • liście laurowe 3 sztuki


Sposób wykonania:
Czosnek obieramy, odmierzamy pozostałe składniki zalewy. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy czosnek, zioła i sól kuchenną. Wodę z przyprawami doprowadzamy
do wrzenia, gotujemy na małym ogniu przez 2 minutki. Następnie zalewę odstawiamy do wystudzenia, dodając jednocześnie sól peklową.
W zimnej zalewie możemy sobie zapeklować świąteczną szyneczkę. Odstawiamy ją na trzy doby w chłodne miejsce, ja czasami przetrzymuję w lodówce. Codziennie 
zaglądamy do niej, możemy odwrócić. Po tym czasie szynkę wyjmujemy, zalewamy czystą wodą. Gotujemy na wolnym ogniu przez godzinę od momentu wrzenia wody*. Oczywiście
nim woda zawrze można, a nawet trzeba dać większa moc palnika. Ugotowaną szyneczkę możemy studzić w wodzie lub wyjąć od razu i wystudzić na talerzu.

* Czas gotowania szynki zależy od jej wagi. Jeżeli szynka będzie ważyła 1 kg to wystarczy ją gotować 50 minut, a jeśli 2 kg to trzeba wydłużyć czas podany w przepisie o 10- 15 minut. 

Smacznego.


4 komentarze:

  1. Zdecydowanie smak dzieciństwa.
    Też takie mięsko bardzo lubimy.
    Piękna szynka👍

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię wracać do przepisów, które kojarzą mi się z czasem dzieciństwa. Takich smaków się nie zapomina.

      Usuń
  2. Marzy mi się taka szynka, którą robiła Mama. Pamiętam jej niepowtarzalny i smak i zapach. To była cała szynka z kością. Najpierw peklowana, potem wędzona a na końcu pieczona w piecu chlebowym. Znasz taką?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas w domu się takiej nie robiło, ale jadłam kiedyś, jest pyszna.

      Usuń

Witaj! Cieszę się, że jesteś. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją opinią na temat przepisu, napisz! Ten blog jest dla Ciebie... Do zobaczenia.