czwartek, 4 sierpnia 2016

Sok malinowy (przetwory na zimę)

Maliny uwielbiam a sok malinowy darzę miłością absolutną. Taki soczek nie dość, że smakuje obłędnie, to jeszcze ma mnóstwo witamin.
Maliny są bogatym źródłem witaminy: A, B1, B2, B6, C, zawierają kwas pantotenowy i biotynę oraz składniki mineralne takie jak: wapń, potas, cynk, miedź, żelazo, magnez i mangan. Owoce są pełne pektyn i błonnika. Potas, magnez i wapń, zawarte w soku z malin, wzmacniają serce, obniżają ciśnienie krwi i mają działanie przeciwmiażdżycowe.
Sok malinowy warto pić, gdy mamy stwierdzoną niedokrwistość lub nadwagę, ponieważ pektyny i kwasy organiczne oczyszczają organizm z toksyn.
Zwiększa odporność organizmu na przeziębienia, jeśli jest stosowany regularnie.
Składniki, których będziemy potrzebować:
  • maliny 500 g
  • cukier 400 g (do zasypania)

Sposób wykonania:
Maliny myjemy, osączamy na sicie, zasypujemy cukrem. Jeżeli mamy więcej malin, to przesypujemy je cukrem, przy czym ostatnią, górną warstwą w słoju powinien być cukier.
Słój nakrywamy lnianą ściereczką lub gazą, obwiązujemy sznureczkiem lub gumeczką. Owoce odstawiamy na kilka dni w dobrze nasłonecznione miejsce, np. parapet południowy.
W przypadku tak małej ilości owoców, jaką podaję w przepisie, sok możemy zlewać po 3- 4 dniach, jeżeli mamy 2-3 kg owoców, może to potrwać około 7 dni.

Sok zlewamy przy użyciu sita lub durszlaka, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3 minuty. W trakcie gotowania sok możemy dosłodzić, jeżeli wydaje nam się mało słodki.
Gotowy, gorący sok przelewamy do wyparzonych wcześniej słoików lub butelek, zakręcamy i odstawiamy do spiżarni. ;)


Smacznego.
 

1 komentarz:

Witaj! Cieszę się, że jesteś. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją opinią na temat przepisu, napisz! Ten blog jest dla Ciebie... Do zobaczenia.